برگزاری کارگاه آموزشی "نقش آمار در تعالی سازمانی" در شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

1393/05/29
به همت دفتر بهبود مدیریت و منابع انسانی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، کارگاه آموزش دو روزه با عنوان نقش آمار در تعالی سازمانی در تاریخ های 14 لغایت 15 مرداد ماه 93 با حضور مهندس زند مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات وزارت نیرو، دکتر حسین آبادی معاون دفتر فناوری اطلاعات وزارت نیرو و مدرس دوره، معاونین، مدیران و رابطین آماری شرکت و شرکت های صنعت آب و برق استان برگزار شد.
   در آغاز روز اول حسین اسماعیلیان معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت ضمن خیرمقدم به حاضرین درخصوص موقعیت برتر شرکت های زیرمجموعه صنعت آب و برق نسبت به سایر سازمان ها و نهادهای دولتی در حوزه ی آمار و اطلاعات سخن گفت. همچنین وی از آغاز پروژه استقرار سیستم مدیریت اطلاعات MIS در این شرکت خبر داد.
   در ادامه محمد حسین جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تأکید بر اهمیت آمار گفت:  در حال حاضر گاهاً آمارهایی ارائه شده از دقت و صحت کافی برخوردار نبوده و این موضوع نیازمند چاره اندیشی در سطح کلان می باشد. ایشان ضمن ارائه گزارشی از دستاوردها و اقدامات شرکت در حوزه فناوری اطلاعات از گام های موثری که شرکت در راستای ساماندهی آمار و اطلاعات برداشته است خبر داد.
    سپس مهندس زند، مدیر دفتر فناوری و اطلاعات وزارت نیرو درخصوص ضرورت پردازش آماری گفت: در درون آمار نظمی نهفته است که همواره به دنبال کشف آن هستیم. این نظم را مدل آماری گویند. مدل های آماری روح آمارند که باید به درستی شناخته شوند. مدل های آماری وضعیت گذشته، پیش بینی آینده و همچنین مشکلات و نقیصه های نهفته در داده ها را نشان می دهند. این مدل­ها به وسیله فن آوری اطلاعات قابل اجرا خواهد بود.
   در ادامه دکتر حسین آبادی ضمن اشاره به اهمیت ساختاری آمار به بررسی و مقایسه آمار در کشورهای مختلف پرداخت. سپس با بررسی نظام آماری موجود در آن کشورها یکی از دلایل اصلی پیشرفت کشورهایی همچون مالزی و برزیل و توجه به آمار و وجود نظام آماری قوی در آنها دانست.
   وی به تفکیک و تعریف سه واژه کلیدی در حوزه فعالیت های آماری یعنی آمار، علم آمار و مدیریت آمار پرداخت و افزود: داده ها محصول وقایع و رخدادها هستند و با تجزیه و تحلیل و پردازش داده ها اطلاعات خلق می شود.
   وی اظهار داشت بعد از دستیابی به اطلاعات به دانش و تفکر دست یافته ایم و یک سازمان زمانی به قله ی دانایی نزدیک می شود که داده ها را به اطلاعات تبدیل کند. در پایان نیز به تشریح اصول ده گانه بنیادی آمارهای رسمی پرداخت.
 این کارگاه آموزشی در روز دوم به صورت کاربردی و با هدف تشریح مراحل شناسایی اقلام آماری، ارائه تعاریف مرتبط، نحوه تدوین نظامنامه و تهیه پرسشنامه برای اقلام آماری توسط دکتر حسین آبادی برگزار گردید.
 در این جلسه اعضای کارگروه آمار، رابطین و کارشناسان شرکت حضور داشتند. این کارگاه آموزشی با استقبال مدیران و کارشناسان روبرو شد.