اخبار بخش انرژي سال 1391

تضمین 10 ساله خرید برق تولیدی از انرژی های تجدیدپذیر
1391/05/04
مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران (سانا) از تضمین 10 ساله دولت برای خرید برق تولیدی از انرژی های تجدیدپذیر خبر داد.
مهندس "یوسف آرمودلی" روز جمعه (امروز) در جریان چهارمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي (IECREE2012)، در گفت و گو با پایگاه اطلاع سانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: شرکت مدیریت شبکه برق کشور و شرکت توانیر، برق تولیدی حاصل از انرژی های تجدیدپذیر را بر اساس قرارداد بلندمدت 10 ساله و به صورت تضمینی و تایید شده از سوی ولت خریداری می کنند.
وی اظهار داشت: هم اکنون بدون احتساب سامانه های فتوولتاییک نصب شده در کشور، سالانه حدود 300 میلیون کیلووات ساعت از انرژی های بادی و آبی کوچک، برق به شبکه سراسری کشور تزریق می شود که سهم عمده ای از این تولید به بخش خصوصی اختصاص دارد.
وی با بیان آنکه در سال های اخیر فعالیت های خوبی در جهت توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشور صورت گرفته است، به عرضه دستاوردهای کشور در این زمینه در چهارمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي اشاره کرد و افزود: این دوره از نمايشگاه از لحاظ تنوع و حضور با ارزش مجموعه صنعت تجدیدپذیر کشور، در سطح بسیار خوبی برگزار شده است که نشان می دهد توان فنی و اجرایی صنعتگران در این حوزه در حال افزایش است.
به گفته مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران (سانا)، در دو سال گذشته پروژه های زیادی در کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر اجرا شده است و به ویژه در زمینه آبگرمکن های خورشیدی، سامانه های فتوولتاییک و ساخت توربین های بادی پیشرفت های خوبی را شاهد بوده ایم.
آرمودلی ادامه داد: امروز باید به گونه ای حرکت کنیم که با جدیت سهم انرژی تجدیدپذیر را در کشور افزایش دهیم و فرهنگ سازی در این زمینه را توسعه دهیم.
وی در خصوص شناسایی منابع تجدیدپذیر در کشور نیز گفت: تاکنون تمامی پتانسیل های موجود در زمینه دستیابی به انرژی های پاک و ارزان قیمت موجود در کشور شناسایی شده و در بخش انرژی های بادی 15 هزار مگاوات برای سرمایه گذاری در کشور تشخیص داده شده و برآورد ما این است که این عدد به بیش از 60 هزار مگاوات می رسد.
مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران (سانا) ادامه داد: متوسط تابش خورشیدی در کشور پنج کیلووات ساعت بر مترمکعب در روز است و این ظرفیت بزرگی است که نباید در کشور نادیده گرفته شود.
آرمودلی ابراز امیدواری کرد: با حمایت جدی دولت و وزارت نیرو، زمینه مناسبی برای توسعه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر و سامانه های فتوولتاییک، آبگرمکن های خورشیدی و غیره فراهم شود و قیمت تمام شده انرژی های تجدیدپذیر کاهش یابد تا مردم به راحتی بتوانند حتی در خانه های خود در این زمینه سرمایه گذاری کنند.
چهارمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي (IECREE2012) که از روز سه شنبه هفته جاری با حضور بیش از 70 شرکت داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافته است، امروز (جمعه) به کار خود پایان می دهد.
این نمایشگاه در فضایی به وسعت یکهزار و 980 مترمربع برپا شده است.

news.moe.org.ir/News/Details.aspx?ANWID=490