بزرگداشت روز و هفته آمار و برنامه ريزي (روز و هفته اول آبان ماه 97) در مرکز آمار ايران
1397/08/05
مراسم بزرگداشت هفته آمار و برنامه ريزي با اسامي روزهاي هفته به شرح زير و با مراسمي توسط مرکز آمار ايران برگزار شد.
شنبه 28مهرماه 97 روز اول: "آمار و رسانه"
يکشنبه 29 مهرماه 97 روز دوم : "نوین سازی نظام آماری"
دوشنبه 30 مهرماه 97روز سوم: "فرهنگ­سازي آماري"
سه شنبه اول آبان 97 روز چهارم: "آمار و برنامه ريزي"
چهارشنبه دوم آبان 97 روز پنجم: "آمار و پژوهش"
همزمان با آغاز هفته آمار و برنامه ریزی و در اولین روز این بزرگداشت با عنوان "آمار و رسانه"نشست خبری صمیمانه رییس مرکز آمار با اصحاب رسانه برگزار شد.
در این نشست دکتر پارسا رییس مرکز آمار ایران، با مهم خواندن ارتقای سواد و فرهنگ آماری در جامعه و شتاب دادن به فرایند مدرن سازی نظام آماری در این هفته گفت: با نگاهی به سابقه نظام های آماری در دنیا می توان رعایت یگانگی مرجعیت سازمان های آماری در تهیه و تولید آمارهای رسمی در کشورهای جهان را پس از جنگ جهانی دوم مطابق با اصول،مفاهیم و استانداردهای بنیادی و مشترک و مورد توافق را دید تا اینکه آمارهای دقیق و مقایسه پذیر در سطح بین المللی انتشار بیابد. همچنين رییس مرکز آمار ایران، با ذکر  اهمیت امسال و سال آینده در تحقق گذار از دوره آمارهای سنتی به عصر مدرن در نظام آماری گفت: هر تغییری در جامعه با مقاومت­ها و مخالفت­هایی در ابتدای امر روبرو است که در تغییرات بنیادی این مساله شدیدتر است. در فرایند مدرن سازی نظام آماری در دنیا از سال ٢٠١٠ به بعد تغییرات عمده­ای در راستای ثبتی مبنا شدن داده­های آماری صورت گرفت و چنانچه نظام آماری کشور بخواهد از قافله پیشرفت و توسعه آمارها از سایر کشورهای پیشرو در دنیا عقب نماند ناچار است هر چه زودتر تولید داده های آماری با کیفیت رو مبتنی بر داده های ثبتی را در دستور کار خود قرار دهد. رئيس مركز آمار ايران همچنين گفت: ‌با نگاهی به سابقه نظام های آماری در دنیا می توان رعایت یگانگی مرجعیت سازمان های آماری در تهیه و تولید آمارهای رسمی در کشورهای جهان را پس از جنگ جهانی دوم مطابق با اصول،مفاهیم و استانداردهای بنیادی و مشترک و مورد توافق را دید تا اینکه آمارهای دقیق و مقایسه پذیر در سطح بین المللی انتشار بیابد.  شایان ذکر است در این نشست معاونین مرکز آمار به پرسش ها و ابهامات خبرنگاران حاضر در این جلسه با ارایه توضیحات مبسوط پاسخ دادند.
در دومین روز این هفته که به عنوان روز "نوین سازی نظام آماری" نامگذاری شده است، نشستی علمی- تخصصی با عنوان "نوین سازی نظام آماری" در مرکز آماز ایران برگزار شد.
در این نشست که با حضور کارشناسان، مدیران آمار و اطلاعات دستگاه های اجرایی و همچنین رییس، معاونین و مدیران مرکز آمار ایران برگزار شد، ابعاد مختلف نوين سازي نظام آماري مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر پارسا در اين نشست گفت: اصلاح قانون نظام آماری از ضروریات است.
همچنين دراین نشست مدل های خلق و بلوغ مدرن سازی نظام آماری بر اساس مدل های کسب و کار مورد گفتگوی حاضران قرار گرفت. حاضران و سخنرانان تاکید کردند که رشد همه جانبه، لازمه نظام آماری توسعه یافته است و رشد نامتوازن، خود می تواند عامل دیگری در ناکارآمد شدن نظام آماری باشد. همچنین دیدگاه های سازمان های بین المللی و برخی کشورها و نهادهای بین المللی مورد مداقه قرار گرفت. همچنين سخنرانان بر اصلاحات ساختار سازمانی، تقویت نیروی انسانی و همچنین تغییرات فرهنگ سازمانی به عنوان ارکان این مهم یاد کردند.
از ديگر سخنرانان اين مراسم آقاي حسين آبادي، معاون آمار دفتر فناوري اطلاعات و آمار وزارت نيرو، بود که پیرامون اصول نظام آماری، چشم­انداز، ماموریت و راهبردهای نظام آماری و با تحلیل محیط درونی و بیرونی راهبرهای کلان و میانی مطالبي ايراد نمود.
در این نشست امیدعلی پارسا ریاست مرکز آمار ایران با اشاره به قید مرجعیت مرکز در سند های بالا دستی کشور نظیر برنامه پنجم توسعه کشور و احکام برنامه ششم توسعه و قانون مرکز آمار و همچنین الزام دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها در ارسال هر گونه ریز داده به بانک اطلاعاتی مرکز آمار در بخشنامه معاون اول رییس جمهور تصریح کرد و گفت: این امر مطالبه نظام است و مدیران میانی نباید در این امر اخلال نمایند. وی با جمع بندی مجموعه سخنرانی ها و گفتگوها و مباحث، ضمن برشمردن الزامات مدرن سازی نظام آماری بر اصلاح قانون نظام آماری کشور به منظور تسهیل مدرن سازی نظام آماری و مرجعیت واحد و مقتدر در این حوزه تاکید کرد.
در سومين روز از هفته آمار و برنامه ريزي به مناسبت بزرگداشت اين روز و هفته طي مراسمي از منتخبين دستگاه­هاي اجرايي، استان­ها و همکاران مرکز آمار تقدير شد.
تقدیر از وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی
لوح تقدیر رئیس مرکز آمار ایران و دبیر شورای عالی آب هم‌زمان با روز آمار و برنامه ریزی دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو برای همکاری موثر با مرکز آمار ایران و شرکت مدیریت منابع آب ایران در جهت احصا حساب­های اقماری در حوزه آب اهدا شد.
در این مراسم وزارت نیرو به عنوان دستگاه برتر انتخاب شده است و شرکت مدیریت منابع آب ایران همانند ديگر شرکت­هاي مادر تخصصي وزارت نيرو به علت عملکرد خوب در زمینه­های حساب‌های اقماری آب که از مهمترین اقلام آمار پایه کشور برای رسیدن به توسعه پایدار است مورد تقدیر قرار گرفت.
"محمد حاج‌رسولیها" در این مراسم طی سخنانی با تشکر از برگزارکنندگان مراسم و توجه به فعالیت‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران، آمار را یکی از مهمترین مولفه‌های برنامه ریزی توصیف کرد و اظهار داشت: شرکت مدیریت منابع آب ایران تلاش می کند از روش های نوین آماری استفاده کند ودرجهت مدرن سازی نظام آماری آب کشور برای دستیابی به آمار صحیح و دقیق حرکت کند.
شايان ذکر است در پايان اين مراسم بيانيه اي نيز صادر شد.