پيام معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در روز آمار و برنامه‌ريزي ۱۴۰۲
1402/08/02
پيام معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور به مناسبت روز آمار و برنامه‌ريزي ۱۴۰۲
 
 
 
 

زيرساخت اصلي برنامه‌ريزي و اقدامات مؤثر و كارآمد،‏ اطلاعات و تحليل‌هاي آماري است. در نظام حكمراني، داده‌ها و گزاره‌هاي آماري تصوير پيش‌روي تصميم‌ساز را ترسيم مي‌كنند و در گام بعد گزارش‌هاي آماري معيار و ملاك ارزيابي و اثربخشي اقدامات است. همه داده‌هاي آماري از داده‌هاي بخشي تا كلان‌داده‌ها پيام‌هاي مهمي براي مديران،‏ كارشناسان خبرگان و محققين دارد و به باور ما آمار آيينه تمام‌نماي اجراي سياست و برنامه‌ها در جامعه است. اكنون نظام‌هاي آماري به‌روز و مبتني بر بانك‌هاي اطلاعاتي يكپارچه و شفاف‏ به يكي از شاخص‌هاي اصلي توسعه و همچنين حكمراني شايسته تبديل شده است.
كشور عزيز ما ايران يكي از كشورهاي پيش‌رو در توليد و انتشار آمار رسمي در سطوح منطقه‌اي و بين‌المللي بوده است و نام‌گذاري يك روز ويژه در تقويم رسمي كشور با عنوان ”روز آمار و برنامه‌ريزي“ نشان از نقش و جايگاه ويژه اين موضوع مهم در نگاه مسئولان ارشد نظام و اهتمام ويژه مديران و تصميم‌گيران كلان كشور به مقوله آمار و برنامه‌ريزي دارد.
دولت مردمي سيزدهم نيز با رويكرد ايجاد تحولات اساسي در حوزه‌هاي كلان مديريتي كشور در دو سال گذشته بيش از هر زمان ديگري به آمار متقن و رسمي بها داده و اقدامات و ابتكارهاي قابل‌توجهي در زمينه توليد آمارهاي رسمي با كيفيت و به‌روز در سطح ملي داشته كه پشتوانه اجراي موفق بسياري از سياست‌ها و برنامه‌هاي تحولي دولت در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي‏ صنعتي و اجتماعي است.
اينجانب با گراميداشت يكم آبان‌ماه روز آمار و برنامه‌ريزي و تبريك اين روز به پژوهشگران كارشناسان دولتمردان و به‌ويژه همكاران گران‌قدر در سازمان برنامه و بودجه كشور مركز آمار ايران و سازمان‌هاي مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها قدرداني و تشكر خود را از زحمات ارزنده تمامي فعالان، متوليان طراحان و دست‌اندركاران طرح‌ها و برنامه‌هاي حوزه آمار اطلاعات و برنامه‌ريزي اعلام نموده و توفيق روزافزون آنان را در ارتقا و اعتلاي سطح فعاليت‌ها از درگاه خداوند متعال مسئلت مي‌نمايم.

داود منظور
معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور