ذخیره 273 میلیون مترمکعب آب در دو سد بزرگ استان مرکزی
1399/10/08


ذخیره 273 میلیون مترمکعب آب در دو سد بزرگ استان مرکزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: به دنبال بارش‌های اخیر و افزایش ورودی آب در حال حاضر مجموعاً 273 میلیون مترمکعب آب در دو سد کمال صالح و الغدیر ساوه ذخیره شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عزت اله آمره‌ای" در چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان مرکزی اظهار کرد: متوسط بارندگی استان در سه ماهه پاییز سال آبی جاری به 114 میلی‌متر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد و نسبت به دوره آماری بلندمدت 52 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه شرایط کنونی این نوید را می‌دهد که شاهد بهبود جریان رودخانه‌ها، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و افزایش ذخیره مخازن سدها باشیم، گفت: استان مرکزی دارای دو سد بزرگ الغدیر ساوه و کمال صالح شازند است که در حال حاضر 79 درصد سد کمال صالح و 71 درصد سد الغدیر ساوه پر شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی تأکید کرد: از 277 میلیون متر مکعب حجم کل مخزن سد الغدیر در حال حاضر 198 میلیون مترمکعب آن پر شده و از 95 میلیون مترمکعب حجم کل مخزن سد کمال صالح 75 میلیون مترمکعب آن پر است که در زمان مشابه سال گذشته ذخیره سد الغدیر 215 میلیون متر مکعب و ذخیره سد کمال صالح 81 میلیون مترمکعب بوده است.
آمره ای افزود: در سال گذشته همین زمان ورودی سد الغدیر ساوه 24 میلیون مترمکعب بوده، ولی امسال به 30 میلیون مترمکعب رسیده است و ورودی سد کمال صالح در سال گذشته 8 میلیون متر مکعب بوده که امسال به 7 میلیون مترمکعب رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در مجموع 73 درصد از ظرفیت دو سد بزرگ استان پر است، خاطرنشان کرد: این دو سد در حال حاضر در وضعیت مطلوبی قرار دارند و امید آن می‌رود امسال هم همانند سال‌های گذشته این دو سد سرریز کنند.

 
  • خبرنگار:سمانه کمال‌آبادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ دبیر خبر

http://news.moe.gov.ir/News-List/59356