اخبار آب و فاضلاب سال 1391

مصرف آب در كشور 2 برابر ميانگين جهاني است
1391/11/25
مشاور وزير نيرو در امور بانوان و خانواده با بيان اينكه مصرف آب شرب خانگی در ايران دو برابر متوسط جهانی است، گفت: ميانگين مصرف سرانه آب آشاميدني در ايران 256 ليتر در روز و در جهان 142 ليتر است.
به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، "فاطمه قيومي" در سومين همايش تبيين راه‌هاي کاهش مصرف آب كه امروز (سه شنبه) همزمان با هفته صرفه جويي ر مصرف آب، در تالار آب شركت آب و فاضلاب استان قم برگزار شد، استفاده متعادل در مصرف و صرفه‌جويي را از اصول اساسي اقتصاد اسلامي ذكر كرد و گفت: از نظر اسلام و قرآن، مؤمنان برای دست یابی به کمال شخصی و جمعی و امت اسلامی برای رسیدن به جامعه نمونه و برتر باید اين اصول را در نظام اقتصادی خویش درنظر گیرند. وي در ادامه با اشاره به ضرورت اصلاح الگوی مصرف آب از دیدگاه قرآن و روايات اهل بيت (ع)، اظهار داشت: خداوند در آیه های بسیاری از نقش آب در آبادانی زمین سخن به میان آورده و به صراحت اعلام مي‌كند آب به ويژه آب‌هاي باران كه گوارا و شیرین است، عامل اساسی در شكل گیری شهرها و تمدن‌های بشری بوده است.
مشاور وزير نيرو در ادامه با بیان اينكه كمبود آب شيرين در منطقه جغرافيايي كه ايران در آن قرار گرفته كاملا محسوس است، يادآور شد: مشكل عمده ای كه اكنون ایران با آن مواجه است، مشكل مصرف نادرست آب در بخش های گوناگون است.
وي با بيان اينكه بخش كشاورزی به طور نادرست از آب استفاده می‌كند، اظهار داشت: حجم قابل توجهی از آب‌های شیرین و گوارای کشور به هدر می‌رود بدون آنكه ارزش افزوده بخش كشاورزی مناسب باشد.
وي منابع آب تجدیدشونده در ایران را حدود 25 درصد متوسط جهانی ذكر كرد و افزود: از 411 میلیارد مترمکعب آب موجود در کشور، تنها 130 میلیارد مترمکعب آن تجدیدشونده است.
قيومي با بيان اينكه میزان بارندگی کشور ما حدود یک سوم متوسط جهانی است، خاطرنشان كرد: عمده اسراف منابع آب در دو بخش سرانه خانگی و مصارف کشاورزی است به گونه‌اي كه مصرف ایرانیان در بخش شرب خانگی، دو برابر متوسط جهانی است و در بخش کشاورزی نیز بازدهی آب بسيار پایین است.
وي ميانگين سهم سرانه آب در ايران را یکهزار و 900 و در جهان هفت هزار و 600 مترمكعب اعلام كرد و گفت: اين در حالي است كه ميانگين مصرف سرانه آب آشاميدني در ايران 256 ليتر در روز و در جهان 142 ليتر است.
مشاور وزير نيرو در ادامه به تشريح چالش هاي مشاركت زنان در برنامه‌هاي مديريت مصرف آب اشاره كرد و گفت: فقدان انسجام لازم در برنامه‌هاي مديريت مصرف، عدم برقراري ارتباط و تبادل تجربه ها در عرصه بين‌المللي در زمينه زنان و مديريت آب، استفاده نامناسب از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي و سازمان‌هاي مردم نهاد، فقدان دوره‌هاي مدون آموزشي در زمينه هاي یادشده از جمله اين چالش‌ها است.
وي اقدام های قانوني و كنترلي، اصلاح تجهيزات، اصلاح رفتار، آموزش به مصرف كنندگان، تاكيد بر نقش زنان به عنوان مديران اثرگذار خانواده بر الگوي مصرف و ... را از جمله روش هاي بهينه سازي مصرف آب در خانواده عنوان كرد.
قيومي بيشترين استفاده از آب توسط بانوان به علت مديريت منازل، نقش مادران در انتقال مفاهيم فرهنگي به اعضاي خانواده به ويژه فرزندان، انتخاب وسايل و تجهيزات خانگي توسط بانوان و بيشترين حضور بانوان به عنوان مربيان مهد‌هاي كودك و مراكز پيش‌ دبستاني و ... را از جمله دلايل مهم اشاعه فرهنگ مديريت مصرف آب و برق در بين بانوان ذكر كرد.
وي در پايان كاهش مصرف آب در بخش مصارف خانگي، اقدام های صرفه جويي آب در کشاورزی توسط روستاييان و كشاورزان، مشاركت داوطلبانه در امر حفاظت از كميت و كيفيت و جلوگيري از آلودگي منابع آب، همكاري، مشاركت و همدلي در بهینه سازی مصرف و وضع مقررات خاص در شرايط خشكسالي و كمبود آب، تعليم و تربيت عمومي و مشاركت عمومي را از جمله راهكارهاي مقابله با بحران خشكسالي و انتظارهای وزارت نيرو از مردم و نهادهاي مردمي عنوان كرد.